آکوردهای گام پنتاتونیک

Aug 17, 2013 3 نظر توسط

با درود به شما دوستان عزیز .ابتدا میخواهم ازهمه شما به خاطر نظرات محبت آمیزتان سپاسگزاری کنم، مقاله ای که امروز در نظر دارم بنا به در خواست دوستان عزیز در فیسبوک است.

پیرو مطلب قبل که درباره گام های پنتاتونیک و چگونگی ساخت آنها بود امروز قصد ارم درباره اکوردهایی که در این گام استفاده می شود صحبت کنم .ابتدا باید با اکوردهای گام های مینور و ماژور طبیعی آشنا شویم .

در گام ماژور طبیعی به عنوان مثال دو ماژور اکوردها به ترتیب درجات گام مطابق عکس زیر می باشند.

Major scale Chords

در گام مینور طبیعی به عنوان مثال لامینور اکوردها به ترتیب درجات گام مطابق عکس زیر می باشند.

Minor scale Chords

برای هر ماژوری یک مینور نسبی و بر عکس وجود داردبرای پیدا کردن مینور نسبی یک گام ماژور درجه 6 گام ماژور، مینور نسبی آن است .در این مثال گام دو ماژور درجه 6 آن نت لا است پس مینور نسبی آن لا مینور می باشد.خوب همه اینها را گفتم که به اینجا برسم، در گام پنتاتونیک بسیاری معتقدند که شما می توانید دقیقا همان آکوردهایی را که برای مینور یا ماژور طبیعی استفاده می کنید را در اینجا هم به کار ببرید و فقط هدف ایجاد تنوع در خط ملودی شما است ، اما اگر شما بخواهید حال و هوای گام پنتاتونیک را در آکوردهای همراهی کننده خط ملودی خود نیز به نمایش بگذارید اینجاست که داستان متفاوت می شود.

در اینجا متداول ترین راههای ساخت اکوردهای پنتاتونیک را برای شما شرح می دهم.

1_وقتی در گام ماژور پنتاتونیک هستید از آکورد تونیک همان گام استفاده کنید.(مثال : گام دو ماژور پنتاتونیک استفاده از آکورد دو ماژور)

2_وقتی در گام مینور پنتاتونیک هستید از آکورد تونیک همان گام استفاده کنید.(مثال : گام لا مینور پنتاتونیک استفاده از آکورد لا مینور)

3_وقتی در گام مینور پنتاتونیک هستید از آکورد ماژورهمنام همان گام استفاده کنید.(مثال : گام لا مینور پنتاتونیک استفاده از آکورد لا ماژور)

4_وقتی در گام ماژور پنتاتونیک هستید از آکورد دومینانت7 تونیک همان گام استفاده کنید.(مثال : گام دو ماژور پنتاتونیک استفاده از آکورد C7)

5_وقتی در گام مینور پنتاتونیک هستید از آکورد دومینانت7 تونیک همان گام استفاده کنید.(مثال : گام لا مینور پنتاتونیک استفاده از آکورد A7)

6_در گام مینور پنتاتونیک استفاده از اکوردهای دومینانت 7 در درجات 1 ،4 و 5 .(مثال : گام دو مینور پنتاتونیک استفاده از آکوردهای C7 , F7 , G7)

7_در گام مینور پنتاتونیک استفاده از اکوردهای مینور 7 برای درجات 1 و 4 و دومینانت 7 در درجه 5 .(مثال : گام لامینور پنتاتونیک استفاده از آکوردهای Am7 , Dm7 , E7)

شما می توانید از تمامی آکوردهای ذکر شده برای هر دو گام دو ماژور و لا مینور پنتاتونیک استفاده کنید . با همین تکنیک می توانید اکوردهای گام های پنتاتونیک دیگر را نیز پیدا کنید فقط کافی است مینور یا ماژور نسبی
گام خود را پیدا کرده و در فرمول بالا قرار دهید در اینجا جا دارد که بگویم اینها تنها بخش کوچکی از اکوردهای مورد استفاده در گام های پنتاتونیک است که به مرور بیشتر توضیح خواهم داد اما با استفاده از همین اکوردها هم می توانید حال و هوای بلوز و جز به کارتان اضافه کنید  هم چنین می توانید از آکوردهای 9 و 11 نیز استفاده کنید در ضمن باید این را هم بدانید که که پنتاتونیک بلوز با پنتاتونیک معمولی فرق دارد که در بحث دیگری تفاوت آنها را توضیح خواهم داد.

پاینده ایران

 

 

دسته بندی : مقالات آموزشی
برچسب ها :

درباره نویسنده

من دامون آرمانی نژاد دانشجوی کارشناسی رشته موسیقی نوازندگی ساز جهانی ، مدرس موسیقی دوره های آهنگسازی و تنظیم ، تئوری موسیقی ، سلفژ ،میکس و مسترینگ و مدرس گیتار و صدابردار استودیو مهرآوا نوا هستم. با افتخار اولین وی اس تی ایرانی Persian Gulf VSTi را طراحی کردم که بزودی نسخه های دیگری نیز در دسترس خواهد بود. در این وبسایت سعی میکنم اطلاعات هر چند اندکم رو باشما در میان بگذارم.امیدوارم مطالب مورد استفاده شما قرار گیرند.

3 پاسخ to “آکوردهای گام پنتاتونیک”

 1. مجید صراف زاده says:

  درود! من مقاله رو کاملا خوندم. برام جالیه که با حذف 2 نت از گام هفت نتی، به گام 5 نتی میرسیم ولی این نتها کماکان در آکوردها وجود دارند.

  • Damon Armani says:

   درود.مساله اصلی در اهنگ های بلوز و جز اینه که وقتی به این آهنگها گوش می کنید می بیند اصلا در یک گام نمی مونند و همش مدلاسیون داره اتفاق می افته مثلا وقتی F7 رو اجرا می کنند (با توجه به گام و فرمولی که در بالا گفته شده)می تونید تو همون لحظه به گام رمینور هم سری بزنید.یعنی دید تک گامی ما رو ندارندواین کلید قضیه است و بحث اکوردها در این گام ها بسیار مفصل هست حتی اکوردهایی دارند که یک خط اسمشه.ممنون از شما

 2. ملوسک says:

  سلام .
  من می خواستم یه سری سوالات در مورد تئوری نموسیقی بپرسم .

پاسخ دهید

*