گام پنتاتونیک

Aug 04, 2013 بدون نظر توسط

درود به همه شما دوستان خوب .

وقتی داشتم مطالب سایت رو می دیدم متوجه شدم مطالب بیشتر درباره میکس است گفتم این بار یک مقدار به بحث تئوری موسیقی بپردازم .مطلب امروز درباره ساخت گام پنتاتونیک است.گام پنتا تونیک تشکیل شده از پنج نت و دارای قدمتی تاریخی می باشد و حال و هوای موسیقی Jazz و Blues را دارد. گامهای موسیقی متداول هفت نتی هستند که به هپتاتونیک معروف می باشند.

حالا شاید این سوال پیش بیاید که چرا باید از پنتاتونیک در کارهایمان استفاده کنیم ؟اول به این دلیل که ملودی های نواخته شده در این گام بسیار خوب در ذهن شنونده ثبت می شوند و دلیل دوم هم این که با یک حرکت ساده می توان از این تکرار که در موسیقی کشور ما بوجود آمده دوری جست.
برویم سر اصل مطلب و چگونگی ساخت گام پنتاتونیک
ابتدا یک گام ماژور را در نظر بگیرید (مانند شکل زیر)
Major Scale
حالا اگر درجه چهارم و هفتم گام را حذف کنیم گام ماژور پنتاتونیک بدست می آید.(Do ,Re ,Mi ,Sol ,La )
Note2

یک گام مینور را در نظر بگیرید
اگر درجه دوم و ششم آن را حذف کنیم گام مینور پنتاتونیک بدست خواهد آمد.(La ,Do ,Re ,Mi ,Sol)
Note3
با استفاده از گام پنتاتونیک می توانید آهنگ خود را متنوع تر کنید و ملودی های زیبایی را بسازید.امیدوارم این مطلب مفید واقع شود.
پاینده ایران

دسته بندی : مقالات آموزشی
برچسب ها :

درباره نویسنده

من دامون آرمانی نژاد دانشجوی کارشناسی رشته موسیقی نوازندگی ساز جهانی ، مدرس موسیقی دوره های آهنگسازی و تنظیم ، تئوری موسیقی ، سلفژ ،میکس و مسترینگ و مدرس گیتار و صدابردار استودیو مهرآوا نوا هستم. با افتخار اولین وی اس تی ایرانی Persian Gulf VSTi را طراحی کردم که بزودی نسخه های دیگری نیز در دسترس خواهد بود. در این وبسایت سعی میکنم اطلاعات هر چند اندکم رو باشما در میان بگذارم.امیدوارم مطالب مورد استفاده شما قرار گیرند.
بدون پاسخ به “گام پنتاتونیک”

پاسخ دهید

*